Rodzaje klamek do drzwi (szyldy klamkowe) Rodzaje szyldów Pełny rozmiar

Rodzaje klamek do drzwi (szyldy klamkowe)

Klamka, wiadomo, jest rączką służącą do otwierania drzwi lub okna. Intuicyjnie wiemy co oznacza to słowo, bo należy do pospolitych i często używanych, tak jak wyrazy: „stół”, „podłoga”, „drzwi” czy „buty”. I cóż tu jest do rozumienia i tłumaczenia? Drzwi to drzwi. Klamka to klamka. Po prostu.
Fizyk zapewne powiedziałby, że klamka jest dźwignią, ale nie dotyczyłoby to już sytuacji, gdy w drzwiach mamy gałkę. No właśnie. Na co dzień nie zastanawiamy się nad tym, czym otwieramy i zamykamy drzwi – czy żeby wejść do pomieszczenia albo wyjść na zewnątrz nasza dłoń łapie za klamkę, gałkę czy też pochwyt. A przecież nasze życie bez klamek byłoby zupełnie… nie do życia. Ludwik Jerzy Kern w jednym ze swoich wierszy opisał świat bez drzwi.

Czasem po nocy mi się śni,
Co by to było, Co by to było,
Gdyby nie było drzwi?
Świat mękę cierpiałby okropną,
Wszyscy wychodziliby przez okno”owych i podłogach.
(fragment wiersza Ludwika Jerzego Kerna pt. „Świat, w którym nie ma drzwi” z tomiku Bukiet z wierszy)

Bez klamek byłoby o wiele straszniej, bo cóż byłoby nam po drzwiach, których nie da się otworzyć? Dlatego też warto poświęcić klamkom choć trochę refleksji.
Klamka to pierwszy element, z którym stykamy się we wnętrzu i właśnie od niej, w dużej mierze, zależy pierwsze wrażenie, jakie mamy o mieszkaniu, domu, biurze czy innym pomieszczeniu, a także (pośrednio) o jego właścicielu.
Powinna być nie tylko solidna i komfortowa w użytkowaniu, ale także pasować do drzwi i do wnętrza w ogóle. Jej wybór nie powinien więc być kwestią przypadku.

Klamki drzwiowe dzielimy na rodzaje w zależności od tego, na jakim zostały zamocowane szyldzie. Szyld klamki (zwany także rozetą lub, rzadziej osłonką albo tarczką) to ten element na drzwiach, który połączony jest z rączką klamki za pomocą trzpienia (czyli pręta łączącego ze sobą klamki znajdujące się po obu stronach drzwi).

Wyróżniamy klamki na szyldach długich i krótkich. Szyld długi (podłużny) występuje w czterech wersjach:

  • bez otworów (tzw. szyld do pokoju);
  • z otworem na klucz;
  • z otworem na wkładkę bębenkową;
  • albo z blokadą (pokrętłem) WC.

Rodzaje szyldów długich
Szyldy krótkie to zazwyczaj tzw. szyldy dzielone, które składają się z dwóch części o jednakowym kształcie i wielkości. Szyld dzielony składa się z:

  • szyldu podklamkowego, na którym zamocowana jest rączka klamki
  • szyldu dolnego.

Zwykle są to dwa koła (szyldy dzielone okrągłe) lub kwadraty (szyldy dzielone kwadratowe). Inne kształty są raczej rzadko spotykane, ale właśnie z tego powodu, powinni na nie zwrócić uwagę miłośnicy nieszablonowych aranżacji wnętrz. Przykładem takich nietypowych szyldów są szyldy owalne lub prostokątne.
Rodzaje szyldów dzielonych podklamkowych
Szyld dolny posiada otwór na klucz bądź na wkładkę bębenkową albo blokadę WC. Występują też szyldy dolne ślepe, ale nie są popularnym rozwiązaniem.

 

Na koniec trzeba jeszcze wspomnieć o klamkach do drzwi zewnętrznych, które zazwyczaj występują w wersji z szyldem długim i posiadają jeszcze szyld górny z dodatkowym zamkiem.

Oceń wpis zaznaczając gwiazdki

Oceny czytelników: 4.8 (9 Głosy)
Sending

Powiązane artykuły