Nowe wcielenie klasyki – belgijskie podłogi jodełkowe Par-ky FOTO_TWIST_BRUSHED_Antique_Oak_-_project - Podłoga Antique Oak Pełny rozmiar

Podłoga Antique Oak

Nowe wcielenie klasyki – belgijskie podłogi jodełkowe Par-ky

Jodełka to jeden z najstarszych sposobów montażu drewnianej podłogi. Do niedawna kojarzona jedynie z wnętrzami wiekowych kamienic, teraz przeżywa prawdziwy renesans, na nowo definiując wnętrza aranżowane w stylach od retro po art deco. W owe najnowsze trendy wpisuje się dystrybuowana przez firmę Domino Sp.j. kolekcja podłóg warstwowych Par-ky z serii twist+, oferująca klasyczny wzór jodełki.

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu parkiet ułożony w jodełkę spotkać można było niemal w każdym mieszkaniu znajdującym się w kamienicy. Wraz z rozwojem budownictwa wielkopłytowego zmieniły się także rodzaje pokryć podłogowych. Drewniane klepki zastępowano uniwersalnym linoleum, które stopniowo wypierane było przez panele laminowane. Dziś obserwuje się powrót do przeszłości i ponowny wzrost zainteresowania układem jodełkowym. Mimo, że sposób montażu pozostał ten sam, nieco zmieniły się  wymiary klepek. Wąskie i dosyć krótkie deszczułki zastąpione zostały pokaźniejszymi deskami, oferującymi nieprzebrane możliwości aranżacyjne oraz sposobność kreowania nowatorskich wzorów.

Tradycja w nowej odsłonie

Wraz z rozwojem rynku parkieciarskiego powstają nowe alternatywy realizacji pokryć podłogowych, które w żaden sposób nie ustępują ich tradycyjnym odpowiednikom. Możliwość cieszenia się ponadczasowym pięknem klasycznej jodełki oferują dystrybuowane przez firmę Domino Sp.j. belgijskie podłogi warstwowe Par-ky z kolekcji twist+, łączące niepowtarzalne wzory naturalnego drewna z zaletami paneli laminowanych, takimi jak prosty montaż, łatwość pielęgnacji oraz atrakcyjna cena. W kolekcji twist+, obejmującej podłogi o układzie jodełkowym, znajduje się pięć modnych kolorów, w tym cztery stylowe odcienie dębu oraz odznaczający się głębokim brązem orzech. Są to: wyróżniający się ciepłą, miodową barwą European Oak, stylowy Ivory Oak, charakteryzujący się chłodnym odcieniem i stalowymi refleksami Desert Oak oraz elegancki i wyrazisty Antique Oak. Kolekcję zamyka przyciągający uwagę głębokim, orzechowobrązowym kolorem Smoked Walnut. Każdą z podłóg można w prosty sposób zainstalować w pojedynczy lub podwójny układ jodełkowy, jak również wzór płytki kwadratowej. Fornirowane podłogi Par-ky z kolekcji twist+, w odróżnieniu od tradycyjnych laminatów pokryte są cienką warstwą prawdziwego drewna co sprawia, że każda klepka charakteryzuje się niepowtarzalnym wzorem. Zastosowana 2-milimetrowa warstwa podkładu korkowego gwarantuje, że odgłos generowany podczas chodzenia po podłodze jest niemal identyczny z dźwiękiem, jaki wydaje przyklejony do podłoża parkiet lity. Podłogi Par-ky z oferty Domino Sp. j. są też wyjątkowo odporne na uderzenia dzięki zastosowaniu ultra-wytrzymałej płyty HDF oraz niezwykle wytrzymałe, co gwarantuje technologia DSI, polegająca na wtłaczaniu kleju do wnętrza drewna tak głęboko, jak jest to możliwe oraz wykańczaniu każdej deski ośmioma warstwami ultrawytrzymałego lakieru.

Rozmaitość efektownych inspiracji

Decydując się na ułożenie podłogi w jodełkę należy pamiętać, że efektownie prezentuje się ona we wnętrzach wysokich i przestronnych. Zastosowana w pomieszczeniach o niewielkim metrażu może przytłoczyć aranżację i sprawić wrażenie chaosu. Jest więc idealna do przestrzeni loftowych, odnawianych mieszkań w kamienicach czy apartamentów z antresolą. Aktualna tendencja do redefiniowania tradycyjnych kanonów architektonicznych pozwala komponować jodełkę z licznymi i bardzo zróżnicowanymi stylami architektury wnętrz. W zestawieniu z czernią, szarościami i delikatnymi beżami oraz oszczędnymi formami pozostałych elementów wystroju otrzymać można nowe oblicze wnętrza nowoczesnego. Natomiast połączenie podłóg jodełkowych Par-ky z odrestaurowanymi, zdobionymi meblami oraz dekoracyjnymi przedmiotami o historyzującym charakterze pozwoli stworzyć wnętrze pełne elegancji, wytworności i dostojeństwa. Coraz bardziej popularnym trendem jest też powrót do wystroju wnętrz w stylu lat 60. i 70., w który jodełka wpisuje się wprost idealnie. Można zestawiać ją z typowymi, niskimi fotelami, przeszklonymi szafkami czy komódkami na toczonych, rozszerzających się nogach, tak charakterystycznych dla stylu tego okresu. Wybierając kolor i fakturę podłogi o układzie jodełkowym warto postawić na gatunki charakteryzujące się niewielką ilością słoi, przebarwień oraz stonowaną kolorystyką, jak np. dąb czy orzech. Sposób ułożenia klepek jest bowiem na tyle wyrazisty i dynamiczny, że sam w sobie stanowi dekorację. Podłogi jodełkowe Par-ky z kolekcji twist+ są więc wyjątkowo efektownym, a także niezwykle trwałym sposobem na dodanie wnętrzu niepowtarzalnego charakteru.

FOTO_TWIST_BRUSHED_Desert_Oak_-_project

1 Comments

  • Wspaniałe parkiety, żałuję że nie ma więcej zdjęć. Parkiet dobrze odrestaurowany przywodzi na myśl stara arystokrację. Z białym, prostymi wnętrzami zaś dodaje przytulnego, naturalnego akcentu.

Comments are closed.