Kolory w mieszkaniu a samopoczucie domowników http://www.dreamstime.com/-image10889749 Pełny rozmiar

Kolory w mieszkaniu a samopoczucie domowników

” Jak sobie pościelisz tak się wyśpisz” – to słynne przysłowie sprawdza się również w nieco zmienionej formie: ” Jak sobie pomalujesz, tak będziesz się czuł w swoich czterech kątach”. Kolory we wnętrzach, w których przebywamy znacząco wpływają na nasze samopoczucie. Poczytajcie i wybierzcie najbardziej odpowiedni dla siebie.


Biel

Biały dominuje we wnętrzach urządzonych w stylu skandynawskim. Uspokaja i relaksuje. Napawa optymizmem. W dodatku powoduje, że pomieszczenie wydaje się optycznie większe. Na tle białych ścian dobrze prezentować się bedą meble w innych kolorach. Biel to dobry pomysł na aranżację sypialni, salonu czy łazienki.

Róż

Barwa ta wycisza i relaksuje. Osoby, które w swoich domach mają różowe ściany i sporo przedmiotów w kolorze różowym, są postrzegane jako romantyczne, poukładane, ale też rodzinne. Warto w tym kolorze pomalować ściany w pokoju dziecka.

Pomarańczowy, żółty

Kolory optymistyczne, idelane dla osób usmiechniętych i aktywnych. Przywołują na myśl optymizm i witalność. Pobudzają apetyt dlatego najlepiej zdecydować się na pomarańczowy lub żółty do salonu, kuchni czy jadalni.

Czerwień

To kolor energii. Pobudza do działania. Pasuje do mieszkania lub domu osób aktywnych i przedsiębiorczych. Pamiętajmy jednak o tym, że w nadmiarze może nas rozparaszać i drażnić.

Fiolet

Kolor introwertyków oraz osób stawiających na oryginalny wystrój wnętrz. Domownicy są postrzegani jako osoby uduchowione, wrażliwe, a przy tym silne psychicznie i odważne. Barwa sprawdzi się np. w kuchni czy pokoju nastolatka.

Niebieski

Łagodzi stres i napięcie. Rozjaśnia czarne myśli, kojarzy się z bezpieczeństwem. Wywołuje uczucie chłodu i dystansu. Pasuje do wnętrz związanych z wodą, czyli łazienki lub toalety. Pasuje też do sypialni. Coraz częściej spotkać go można w pokoju dziecięcym.

Granatowy

Koi ból fizyczny i łagodzi napięcie. To kolor charakterystyczny dla osób zaufanych, zdecydowanych i odpowiedzialnych. Pasuje do łazienki i toalety. W tym kolorze może być też wyposażenie domowego biura.

Zielony

Kojarzy się z przyrodą, oznacza zgodność z naturą. Działa stabilizująco. Koi nerwy, pomaga odzyskać równowagę wewnętrzną. Wzmacnia poczucie bezpieczeństwa i pewności siebie. Sprawdzi się w sypialni lub w pokoju dziecka.

Brąz

Kolor dla tradycjonalistów. Pomaga się wyciszyć. Dodaje otuchy. Zapewnia poczucie bezpieczeństwa. Brązowy może oznaczać pracoholika i osoby elastyczne. Nadaje się do gabinetu, salonu, pokoju dziennego, przedpokoju.

Czerń

Jest mieszanką wszystkich barw, więc jest kolorem ludzi dominujących i odważnych. Osoby, które mają sporo czarnych dodatków w swoich czterech ścianach, są postrzegane jako tajemnicze, niedostępne.

Powiązane artykuły

2 Comments

  • a ja uwielbiam pomarańcze we wszelkich odcieniach !! i beże

  • ja uwielbiam czystość w mieszkaniu dlatego stawiam w przeważającej mierze na biel i beże, do tego czarne dodatki. Luksus i klasyka na lata! Ot co 😉

Comments are closed.