Klamki do wnętrza w stylu art déco

Druga dekada XX wieku przyniosła wiele nowości w zakresie architektury wnętrz. Na salonach królował wówczas dekoracyjny i finezyjny styl art déco – z jednej strony wybiegający w przyszłość, uporządkowany i bazujący na prostych formach, z drugiej – czerpiący z minionych epok i sztuki antycznej. Charakterystyczna linia, pełne urody masywne meble, naturalne tkaniny w geometryczne wzory oraz inne stylowe dodatki wpływają na to, że artdé co również dzisiaj nie przestaje inspirować projektantów wnętrz.

Współczesny styl art déco w niesamowity sposób łączy w sobie klasyczną elegancję chromu, brązu, szkła i skóry z lakierowanymi na wysoki połysk meblami z drewna egzotycznego, intarsjami (łączenie różnych gatunków drewna w dekoracyjne wzory) i marmurem. Dostojny charakter masywnych mebli doskonale przełamują fotele i kanapy o miękkich, opływowych kształtach i misternie zdobione, funkcjonalne drobiazgi – lusterka, lampki, świeczniki.

We wnętrzach w stylu art déco widać kontrast między jasnymi ścianami (biel, beże, szarości, pastelowe odcienie niebieskiego, seledynu, różu) a ciemnymi meblami i dodatkami. Warto pomyśleć także o jasnej tapecie w powtarzalne wzory geometryczne lub florystyczne. Położna na jednej ze ścian nie obciąży wnętrza za to podkreśli jego oryginalny charakter. Na podłogach może pojawić się drewno – polerowane lub lakierowane na wysoki połysk, klasyczny marmur lub czarno-biała mozaika z gładkich płytek. W taką stylistykę doskonale wpiszą się również tkaniny i dywany we wzory geometryczne lub inspirowane kilimami.

W mieszkaniu urządzonym w stylu art déco nie powinno zabraknąć stylowych dodatków, takich jak np. misternie zdobione świeczniki, lampy z abażurem z materiału lub mlecznego szkła, egzotyczne kompozycje kwiatowe w smukłych wysokich wazonach, ozdoby przypominające biżuterię czy rzeźby z brązu. Możemy pokusić się także o efektowne klamki. Jeśli cenimy sobie klasyczne rozwiązania, warto zwrócić uwagę na fantazyjnie profilowane, iście pałacowe kolekcje Afrodyta czy Atena – nawiązujące swoją formą do sztuki antycznej.

Klamka Afrodyta - brąz graffiato
Klamka AtenaArt déco to doskonałe połączenie tradycji z awangardą oraz podporządkowanie geometrii. Poszczególne elementy mebli, a także dodatki „lubią” trójkąty, prostokąty, koła, a także bryły o wyraźnych konturach, zestawione z łukami i walcami. W aranżacji wnętrz dominuje symetria, harmonia i powtarzalność wzorów. W taki uporządkowany schemat idealnie wpisze się również bardziej nowoczesna kolekcja MAYA, wyróżniająca się zgeometryzowanym kształtem i subtelnym wzorem, a także wygięta w łuk kolekcja LADY.
LADY_R
MAYA_QR_CRISTAL
.

Oceń wpis zaznaczając gwiazdki

Oceny czytelników: 0.0 (0 Głosy)
Sending

1 Comments

Comments are closed.