Harmonia i siła prosto ze Skandynawii capture-20150428-101601 Pełny rozmiar

Harmonia i siła prosto ze Skandynawii

Styl skandynawski to przede wszystkim harmonia, stonowane, minimalistyczne wnętrza, w których dominuje surowość i funkcjonalność. Z każdym rokiem skandynawski design zdobywa nowych wielbicieli, ludzi którzy poszukują oryginalnych elementów wystroju każdego wnętrza. Siła stylu skandynawskiego tkwi przede wszystkim w jego uniwersalności.

Geneza stylu

Genezy stylu skandynawskiego w wystroju wnętrz należy szukać w…pogodzie. Przydługie, mroźne zimy, a na domiar tego przykrótkie dni z malutką ilością naturalnego światła, sprawiały, iż życie na północy Kontynentu przebiegało dosyć ponuro. Mieszkańcy Skandynawii musieli odkryć efektywne antidotum na niesprzyjającą aurę, aby ich domowe wnętrza były pogodne, optymistyczne, przytulne i rozświetlone. W taki sposób w znacznym skrócie powstał styl skandynawski, jakiego naturalnym źródłem są domy w Szwecji, Norwegii jak i Danii. Ważne zasługi na rzecz popularyzacji motywów skandynawskich w aranżacji wnętrz posiada szwedzki artysta przełomu XIX i XX w. Carl Larsson. Jego cieszące się ogromną popularnością akwarele ilustrowały domowe przestrzenie urządzone poprzez jego żonę Karin, które to były przeciwieństwem ówczesnego ciemnego i dodatkowo ponurego stylu mieszczańskiego.

Praktyczna naturalność

Wnętrza utrzymane w klimacie skandynawskim akcentuje doskonały kompromis pomiędzy estetyką, a praktycznością. Umeblowanie, czy też inne części wyposażenia są przede wszystkim przydatne i użyteczne. Surowe, pozbawione zbędnego detalu sprzęty niczego nie próbują udawać, dzięki czemu zachwycają naturalnością a, także prostotą. Jasna i lekka kolorystyka skłania do relaksu i odpoczynku. Estetykę skandynawską powinno się poczuć, klimat i atmosferę są w stanie wyczarować nawet tylko proste, jednakże wyraziste dodatki.

r2

Powiązane artykuły

1 Comments

Comments are closed.