Gdy podłoga pobudza wyobraźnię Podloga Imbuia z kolekcji Sound Par-Ky Pełny rozmiar

Gdy podłoga pobudza wyobraźnię

Drewno egzotyczne jest bardzo chętnie stosowane do pokrycia podłóg zarówno w domach jak i lokalach publicznych. Ze względu na swoją wytrzymałość oraz walory estetyczne stało się tak popularne jak rodzime gatunki, stanowiąc efektowne oraz trwałe wykończenie eleganckich i nowoczesnych wnętrz.

Jednym z najciekawszych rodzajów drewna egzotycznego jest Imbuia, zwana też orzechem brazylijskim. Imbuia rośnie w subtropikalnych lasach południowej Brazylii, gdzie potrafi osiągnąć nawet 35 metrów wysokości. Jej znakiem rozpoznawczym są piękne purpurowe kwiaty, a także niezwykły kształt –  czasem zdarza się, że dwa drzewa rosną obok siebie splatając się konarami. Dzięki tej właściwości odmiana ta nazywana jest drzewem kochanków.

Imbuia, podobnie jak większość gatunków drewna egzotycznego, charakteryzuje się doskonałymi parametrami technicznymi: ponadprzeciętną twardością, stabilnością, żywotnością oraz odpornością na wilgoć. Dlatego może być stosowana nie tylko w salonie czy kuchni, ale także łazience oraz wszelkich przestrzeniach użyteczności publicznej. Jednak tym, co szczególnie wyróżnia drewno Imbuia jest niezwykle oryginalne i zróżnicowane wybarwienie występujące w obrębie jednej serii. Zakres barwowy obejmuje kolory od beżów, jasnych żółcieni, a nawet delikatnych zieleni przez lśniące brązy, nasycone czerwienie aż po głęboką czerń. Deski z drewna Imbuia charakteryzują się też specyficznym usłojeniem. Jest ono zawiłe, nieregularne i zaznaczone na każdej z desek z inną intensywnością. Cecha ta w połączeniu ze zróżnicowaną kolorystyką sprawia, że podłoga wykonana z tego gatunku wygląda jak oryginalna mozaika, której elementy, choć tak różne, idealnie ze sobą współgrają, tworząc intrygującą powierzchnię, będącą samą w sobie dekoracją wnętrza. Jednak to nie koniec niezwykłych właściwości Imbui. Z upływem czasu podłogi wykonane z tego gatunku zmieniają swoje wybarwienie: jaśniejsze deski ciemnieją, natomiast elementy o bardziej nasyconym kolorze przybierają łagodniejszy odcień. W efekcie po latach podłoga staje się bardziej stonowana kolorystycznie i ostatecznie osiąga łagodny, klasyczny odcień ciepłego brązu.

Dzięki niezwykłemu zróżnicowaniu kolorystycznemu podłogi z drewna Imbuia stanowią dominujący element we wnętrzu, dlatego powinny być łączone z monochromatycznymi powierzchniami, meblami o oszczędnych kształtach oraz delikatnymi dekoracjami.

Pamiętać należy także, że gatunek ten pozyskiwany jest z obszarów lasów deszczowych, dlatego przed zakupem podłogi warto sprawdzić, czy producent pozyskuje drewno zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, tak jak jest to w przypadku podłogi Imbuia Sealed Par-Ky. Produkcja podłóg Par-ky oparta jest o zasady racjonalnego zużycia materiału – z naturalnego drewna wytworzona jest tylko wierzchnia część deski, a pozyskiwany surowiec  pochodzi tylko z obszarów certyfikowanych.